Blogi

Bambust sisaldavad toidunõud on keelatud

06. aprillil saatis Põllumajandus- ja Toiduamet välja teavituskirja, milles teatas, et kõik bambust, maisi ning samalaadseid  täiteaineid sisaldavad toidunõud loetakse kehtivatele nõuetele mittevastavateks ning nende turustamine Eestis ja Euroopa Liidus tuleb peatada. Lisame siia teavituskirja täisteksti.
Bringpacki toidupakendid on valmistatud PP plastist või melamiinist ning ei sisalda keelatud materjale.
Loe lisaks

Korduma kippuvad küsimused

PAKEND

Millest Bringpack korduskasutatavad toidukarbid tehtud on?

Bringpack korduskasutatavad toidukarbid on valmistatud vastupidavast nö PP (polüpropropüleen) plastist, materjalist, mis on mõeldud muuhulgas just toidunõude valmistamiseks. Pakendid on pestavad nõudepesumasinas. Pakenditootja annab tootele garantii, et see peab vastu tuhat ja enam kasutuskorda - toote tegelik eluiga selgub Bringpacki teeenuse kasutamise käigus.

Hea ülevaate, milline on ohutu ja ohtlik plast, saab sellest ERR teadusportaali Novaator loost.

Miks on Bringpack toidukarbid valmistatud plastist, mitte biolagunevatest alternatiividest?

Biolagunev pakend oleks tore mõte, aga tegelikkuses on nende keskkonnajalajälg kordades suurem, kui korduskasutatava pakendi jalajälg.

Biomassist (näit suhkruroost) valmistatud ühekordseid nõusid (PLA) ei lagune ladustatuna. Nende lagundamiseks on vaja eritingimustega (kõrge temperatuuri ja õhuniiskusega) kompostimisjaama, mis Eestis praktiliselt puuduvad. Lisaks on tuleb arvestada, et iga ühekordse eseme tootmine nõuab ressursse ja toob kaasa lisasurve loodusele. Kui nüüd mõelda, kas kasutada põllumaad suhkruroo kasvatamiseks, et sellest omakorda toota ühekordseid toidupakendeid, mille lagundamiseks on omakorda vaja toota soojust või toota vastupidavaid toidupakendeid, mida saab kasutada 100+ korda ning 100% ringlusse võtta, siis ei tohiks jääda kahtlust, kumb strateegia on kestlikum.

Miks plast? Miks mitte roostevaba teras vms?

Eelkõige hinna ja kvaliteedi suhte tõttu. Kindlasti on võimalik roostevabast terasest valmistada veel vastupidavamaid toidukarpe, kuid selliste toodete omahind on palju kõrgem plasttoodetest. Bringpacki eesmärk on, et korduskasutamine jõuaks massidesse, et see oleks kättesaadav igaühele - seetõttu valisime tooted, mis täidaksid oma eesmärki ringelda, aga mille hind inimesi ära hirmutaks. Kalli roostevabast metallist purgi eest peaksime 2 eurose tagatisraha asemele kohaldama 6 eurost tagatisraha.

Kas ma võin Bringpack’is olevat toitu külmutada/kuumutada?

Jah. Bringpacki toidukarbid kannatavad nii külmakraade (-40c) ning kuumakraade (+100c).

Kuidas on kõige parem Bringpack toidukarpi puhastada ja hoida?

Peale kasutamist võib toidukarpi kergelt loputada ning Bringpacki tagastusautomaati tagastada. Aga pakendi võib peale kasutamist julgelt ka nõudepesumasinas pesta oma teiste koduste nõudega - isegi kui Bringpacki pakendit pesta igakordselt, ei kaalu pesemise veekulu kaugeltki üles ühekordsete pakendite tootmiprotsessis tarbitavat veekogust.

Kui kaua ma saan Bringpack toidukarpi kasutada?

Bringpacki süsteem toimib siis, kui pakendid võimalikult palju ringlevad. Meie huvi on, et inimesed tagastaksid pakendi peale kasutamist võimalikult kiiresti, et nad ei jätaks seda kauaks sahtlisse vedelema ega jumala pärast viskaks seda minema. Sellleks kohaldame pakendile tagatisraha, mis tuleb tasuda kaupmehele või restoranile toidu eest tasudes ning mille saab tagasi pakendi tagastusautomaati tagastades. 

Mis saab Bringpack toidukarbist peale selle kasutuskõlbmatuks muutumist?

Kasutuskõlbmatud pakendid taaskasutatakse materjalina.

Kas Bringpack toidukarbid on toodetud Eestis?

Ei. Karpide tootja on pikaajalise korduskasutavate toidunõude tootja, kellel on tehased USAs ja Hiinas.

Kui palju Bringpack toidukarpide kasutamine mulle maksma läheb?

Bringpack küsib toidukarbi eest pesutasu. Lisaks kohaldame pakenditele tagatisraha €2, mille klient karbi tagastamisel tagasi saab.
Patarei Merekindluses kehtib joogitopside osas toidunõudest erinev hinnastamine - pesutasu 50 senti küsime kliendi käest otse ning see võetakse maha  joogitopsi tagatisrahast (see tähendab, et pakendi tagastamisel ei tagastata kliendile €2, vaid €1.5).

KESKKONNAMÕJU

Miks on parem korduskasutada kui taaskasutada?

“Taaskasutamine” tähendab tavaliselt materjali kasutamist uute toodete valmistamisel - praegune Eesti pandipakendisüsteem põhineb taaskasutamise loogikal - tagastatud klaaspudelid purustatakse ning kasutatakse materjalina uute pudelite valmistamiseks. Euroopa Liidu jäätmehierarhias on taaskasutamisest olulisemaks korduskasutamine. Korduskasutamine on maakera piiratud ressursse arvestades kestlikum kui taaskasutamine.

Miks on parem korduskasutada kui kompostida?

Komposteerimine on võimalik töötlemata bioloogliste materjalide ehk orgaaniliste ainete puhul nagu näiteks banaanikoored. Pakendite valmistamisel peab aga reeglina kasutama niiskust isoleerivaid plastmaterjale ning isegi kui need plastid nagu PLA on valmistatud looduslikust ressursist, sisaldavad nad looduses iseseisvalt mitteesinevaid polümeere ning seega ka iseseisvalt ei komposteeru.

Mis vahe on biolaguneval, kompostitaval ja korduskasutatav nõul?

Hea ülevaate sel teemal annab see Novaatori artikkel.

Kuidas ma peaksin käituma, kui mu Bringpack nõu läheb katki või on ära kulunud?

Bringpack pakendid on erakordselt vastupidavad ning naljalt katki ei lähe. Aga kui ka lähevad, siis see ei takista pakendi tagastamist tagastusautomaati. Kui aga juhtub, et tagastusautomaat ei suuda millegipärast lugeda pakendile kleebitud kiipi, siis tuleks võtta ühendust Bringpacki klienditoega.

Kus saaksin tutvuda Bringpack’i sertifikaatidega?

Bringpacki pakenditel on toidupakendi sertifikaat. Riputame selle siia.

Mis on ühe Bringpack toidukarbi keskkonnajalajälg?

Me eeldame, et üks Bringpacki toidukarp teeb eluea jooksul vähemalt 40 ringi. Sel juhul on karbi süsinikujalajälg 1.75 CO2 ekvivalenti. Võrdluseks - 40 suhkruroost valmistatud ühekordse toidukarbi tootmise, kasutamise ning käitlemise keskkonnamõju on 10.2 CO2 ekvivalenti.

Kuidas ma saan veel kaasa aidata pakendijäätmete vähendamisele?

Kui poes käid, siis kasuta võimalusel oma taarat ning poekotti, väldi ühekordsete kilekottide, paberkottide kasutamist ning küsi oma lemmiktoodete tootjatelt, millal nad ometi hakkavad kasutama korduskasutavaid pakendeid :)

TOOTED / KASUTAMINE

Kuidas Bringpack toidukarpide süsteem toimib?

1. Bringpack annab kaupmehele (restoranid, kioskid ja kauplused) korduskasutatavad toidupakendid.
2. Kaupmees pakub kliendile võimalust osta toitu Bringpackis.
3. Peale kasutamist, viib klient kasutatud toidukarbi Bringpacki tagastusautomaati
4. Bringpack korjab kasutatud toidupakendid kokku, peseb puhtaks ning viib uuesti kaupmehele kasutamiseks.

Kuidas on lahendatud toidukarpide taarafunktsionaalsus (kiip, QR kood, triipkood jne)?

Iga Bringpacki karp on varustatud kiibiga (RFID). See tehnoloogia muudab pakendi tagastamise tagastusautomaati kiireks ja mugavaks. Samuti on tagastusautomaadid varustatud kontaktivaba makselahendusega, nii et deposiidi tagastamiseks piisab viibata automaadi juures pangakaardi või ApplePayga.


Millises suuruses on Bringpack toidukarpe?

Toidukarpe ning topse on erinevates suurustes. Piloodi läbiviimiseks valisime ühe sellise keskmise suurusega einekarbi, mis kõikidele osalejatele sobis.

Kust ma saan Bringpack toidukarpe osta?

Ega ei saagi. Need karbid on mõeldud toidu pakendamiseks ning mitmekordseks ringlemiseks -   seetõttu pole nad kõige sobivamad toidu säilitamiseks.

Kas ma peaksin oma Bringpack toidukarbi enne tagasi viimist puhtaks pesema?

Ei. Peale kasutamist soovitame toidukarp põgusalt loputada ning Bringpacki tagastusautomaati tagastada.  Võid pakendi julgelt ka nõudepesumasinas pesta - isegi kui Bringpacki pakendit pesta igakordselt kaks korda, ei kaalu pesemise veekulu kaugeltki üles ühekordsete pakendite tootmiprotsessis tarbitavat veekogust.

Miks pean tasuma toidukarbi puhastuse eest, kui olen selle eelnevalt ise ära pesnud?

Pesemine ei ole kohustuslik - võid julgelt tagastada ka pesemata toidukarbi. Bringpack peseb nõud professionaalsete nõudepesumasinatega, teeb seda korralikult ja põhjalikult (samas ökonoomselt), et tagada toiduhügieen.

Mis ajavahemikus peaksin Bringpack toidukarbi tagastama?

Esialgu me piirangut ei sea. Maailmast on teada, et keskmiselt tagatatakse pandipakendisüsteemides 84% pakendeid. Võimalikult keskkonnasäästliku ringluse tekkimiseks oleme seadnud eesmärgi, et tagastusprotsent oleks üle 95%. Kui me näeme, et inimesed mõistliku aja jooksul pakendeid ei tagasta, kaalume lisameetmeid, et tagastamist aktiveerida.

Kuhu ma saan oma Bringpack toidukarbi tagasi viia?

Märtsis-aprillis läbiviidava pilootprojekti käigus on tagastusautomaadi prototüüp üles seatud Balti Jaama Turu peaukse juurde (sissekäik Biomarketi kaupluse lähedal). Kui piloot on edukas, plaanime laiaulatusliku võrgustiku väljaehitamist, et inimestel oleks lihtne pakendeid tagastada.

ETTEVÕTE

Mis ettevõte teeb Bringpack korduskasutatavaid toidukarpe?

G.E.T

Kas Bringpack toidunõud on saadaval ainult Eestis?

Ei ole. Kõige enam on neid toidukarpe seni kasutatud USAs ning Suurbritannias ülikoolilinnakute toitlustajate poolt. Laiema kasutamise näiteid on veel vähe ning Bringpack tahab siin kindlasti olla pioneeriks.

Kust ma saan osta Bringpack toidunõusid?

Ega ei saagi. Need karbid on mõeldud toidu pakendamiseks ning mitmekordseks ringlemiseks -   seetõttu pole nad kõige sobivamad toidu säilitamiseks.

Kuidas Cuploop ja Bringpack omavahel seotud on?

Cuploop ja Bringpack jagavad visiooni, et ringmajandusmudelid on meie tulevik. Cuploop tegeleb pakendite ringluseks vajaliku automaatide ja tarkvara arendamisega, Bringpack pakub tervikliku teenust kaupmehele ja lõpptarbijale, alates pakendite tarnest kuni nende korje ning pesuni. Bringpack näeb Cuploopi olulise tehnoloogiapartnerina.

Kas ma saan Bringpacki investeerida?

Mõtleme nii, et teeme esimesed katsetused ära, hindame mudeli elujõulisust. Kui ilmneb, et turg vajab meie pakutavat lahendust, siis soovime tegutseda kiiresti ning kaasatsa kasvuks kindlasti ka investoritelt kapitali.

Kas Bringpack toidunõusid saab tellida ka välismaale?

Me oleme valmis oma lahendust pakkuma ka väljaspool Eestit, jah.

Kas ja kui palju on karpides kasutatud teise ringi plasti?

Seda hetkel ei tea. Uurime.

Loe lisaks

Kuidas Bringpack töötab?

Ausalt öeldes on Bringpack  lihtsalt üks taarapunkt. Üks taarasüsteem.  Aga tal on võrreldes tavaĺise taarapunktiga rida eeliseid ja uuendusi, et korduskasutamine inimestele võimalikult lihtsaks teha.

Loe lisaks

Miks see re-use teema üldse oluline on?

Korduskasutavate pakendid on oluline osa ringmajanduse mudelist. Ringmajanduse mudeli lähtekoht on teadmine, et senine lineaarne majandusmudel ehk “tooda-tarbi-viska minema” ei saa kesta enam kaua - maapõue piiratud ressursid saavad lihtsalt otsa. Inimkonnana võtame ringlusse piiratud maavarasid täna väga vähe - vähem kui 12% tootmises kasutatatud materjalidest tuuakse EL’is majandusse tagasi, maailmas tervikuna veel vähem.

Loe lisaks